Home » Redactie

Drie misverstanden over ‘schrijven voor Google’

Geschreven door Hugo Louter (ContentKings) op maandag 12 oktober 20098 reacties
Drie misverstanden over ‘schrijven voor Google’

Schrijven voor Google is een zinvolle bezigheid: websites met goede en geoptimaliseerde content winnen het in de zoekmachines uiteindelijk altijd van slechts technisch geoptimaliseerde websites. Vindbaar zijn betekent barrières verwijderen en aansluiten bij wat mensen doen – ook voor redacties.

Zoekmachine-optimalisatie (SEO) is een noodzakelijk proces dat een website optimaal vindbaar maakt voor zoekmachinegebruikers: essentieel voor uitgevers die willen dat hun online content gezien wordt. Veel van de SEO-maatregelen zijn technisch van aard en niet erg interessant voor redacteuren.

Toch is er ook voor redacteuren werk aan de winkel: artikelen zijn aanzienlijk beter vindbaar wanneer de redactie de moeite heeft genomen zich te verdiepen in de werking van het zoek- en indexeerproces van Google (marktaandeel in Nederland: 95 procent).
schrijven voor google

1. Scepsis over ‘schrijven voor Google’ is terecht

Op redacties in heel Nederland heerst scepsis ten opzichte van zoekmachinevriendelijk schrijven. De oorzaak hiervan is niet alleen onbekendheid met de technische ins en outs van online publishing, ook bestaat het beeld dat ‘schrijven voor de doelgroep’ en ‘schrijven voor Google’ met elkaar in tegenspraak zijn. Weerzin tegen technische vernieuwingen en onwil om zichzelf te beschouwen als ‘contentbeheerder’ strijden om voorrang.

Zoekmachines bootsen altijd menselijk gedrag na en het publiek bevindt zich in toenemende mate online. Dat moeten sceptici zich realiseren. Gebruikers van een zoekmachine zijn pas tevreden als deze resultaten geeft die ook daadwerkelijk de beste zijn. Een redacteur heeft dus zelf belang bij het optimaliseren van zijn teksten.

2. Teksten lijden onder zoekmachine-optimalisatie

Toevoegen van metadata is een belangrijke maatregel om de vindbaarheid en indexeerbaarheid van teksten te verbeteren. Een goed Content Management Systeem (CMS) zal redacteuren gelegenheid bieden om hun berichten te taggen met relevante (zoek)termen. Verder is de formulering van de kop, tussenkoppen en samenvattingen uitermate belangrijk.

Google ziet wat gebruikers zien, dat geldt ook hier weer. Opvallende koppen waarin relevante keywords vooraan staan, zijn een extra revisie van een artikel waard. Alinea’s moeten niet langer dan een regel of vijf zijn en slechts één onderwerp bevatten. ‘Papieren’ artikelen kunnen zijn meestal niet geschikt om direct online te plaatsen. Gaat dat ten koste van een vlijmscherpe formulering of een nooit vertoonde woordspeling? Soms. Maar het levert extra lezers op.

3. Vindbaarheid is een eenmalige inspanning

Wie denkt te kunnen stilzitten zodra zijn publicatie goed vindbaar is, kan nog lelijk op zijn neus kijken. Zoekmachine-optimalisatie is ook voor redacteuren een continu proces. Zoekmachines veranderen voortdurend. De lancering van Bing door Microsoft is uit dit oogpunt erg interessant. Maar ook Google evolueert: men is bezig met het uitrollen van ‘universal search’: naast documenten worden nu al video’s, nieuwsberichten, afbeeldingen, landkaarten, beurskoersen en weerberichten getoond. Google indexeert steeds sneller en zal binnen niet al te lange tijd ‘real-time’ zoekresultaten kunnen bieden zoals Twitter dat nu reeds doet.

Ook  bij ‘schrijven voor Google’ dient de voorkeur van sitebezoekers voorop te staan; er is voldoende software op de markt om bijvoorbeeld zoekwoorden te analyseren. Leren van ervaringen, bijstellen van de optimalisatiestrategie en – al of niet geholpen door optimalisatie-experts – anticiperen op de toekomst van het zoeken is iets dat iedere levensvatbare redactie moet doen.

Een langere versie van dit artikel verscheen in het vakblad InCT

Afbeelding: Matt McGee via Flickr (cc)
  • email
  • Print
  • Google Bookmarks
  • Technorati
  • LinkedIn
  • NuJIJ
  • Hyves
  • Twitter

Wellicht ook interessant!

Hugo Louter is webredacteur/contentspecialist bij ContentKings. Hij houdt zich bezig met schrijven voor internet en benadrukt dagelijks het belang van content voor online communicatie. Eerder was hij verantwoordelijk voor de contentgerelateerde werkzaamheden bij Liones, internetbureau voor uitgevers.
Bekijk meer berichten van Hugo Louter

8 reacties »

  • Anthony Game schreef:

    Hugo,

    Content is nog steeds king, maar bij real-time zoekresultaten is tijd de succesfactor en dan pas content, toch? :-)

    Groet,

    Antohny Game

  • Hugo Louter schreef:

    Hallo Anthony,

    Naarmate search meer richting real time gaat, verandert alleen het speelveld. De wedstrijd wordt nog steeds gewonnen door de speler met de beste optimalisatie.

    Hugo Louter

  • Vijf tips voor meer inkomende links op uw website | Publishr schreef:

    [...] is geen hokus-pokus maar iets wat een redacteur zonder veel moeite kan leren. Bottomline van ‘schrijven voor Google’ immers is dat de zoekmachine ongelooflijk veel moeite doet om een menselijke zoeker te [...]

  • Wouter Blom | Stramark Zoekmachine Marketing schreef:

    Uit ervaring blijkt dat mensen beter op goede titels klikken die er aantrekkelijk uit zien, waar ze de juiste (specifieke) verwachting bij kunnen vormen.

    b.v.
    Oproer op boerderij
    is een aardige titel voor een stuk.

    echter
    Oproer in varkenstal
    is veel specifieker en zal net weer een specifiekere doelgroep aanspreken om het ECHT te lezen en de algemene lezer zal het niet overslaan.

    De vindbaarheid op boerderij is bijna onmogelijk terwijl varkenstal wel goed te doen is.

  • Kerstin schreef:

    Drie misverstanden? Iedereen wil toch gevonden worden door Google? Klaar als een klontje. En dat je goede metadata moet gebruiken, is toch al minstens negen jaar bekend?
    Moet je tegenwoordig niet gewoon betalen om gevonden te worden door Google?
    Gratis workshop? Wat proberen jullie nou – heel omslachtig – te verkopen eigenlijk? ;-)

  • Hugo Louter schreef:

    Beste Kerstin,

    De workshop ‘schrijven voor Google’ is bedoeld voor iedereen die behoefte heeft aan een klein aantal makkelijk te onthouden tips en trucs bij het schrijven van online teksten. Getuige de aanmeldingen is dat niet bij iedereen even ‘top of mind’ als bij jou.

    Met vriendelijke groet,

    Hugo Louter

  • Jaaroverzicht 2009: De meest gelezen artikelen van Publishr.nl | Publishr schreef:

    [...] Drie misverstanden over ’schrijven voor Google’ In aanloop naar een van onze vele gratis workshops schreef Hugo het volgende artikel wat ook in [...]

  • SEO voor redacties: vier quick wins | Publishr schreef:

    [...] leesbaar te blijven. Alleen uit onwetendheid of conservatisme poneren sommigen hiertussen nog een tegenstelling. Kortom, als redacteur moet je teksten kunnen schrijven die geschikt zijn voor het medium waarop [...]

Laat een reactie achter!

Voeg je reactie toe of maak een trackback vanaf je eigen site.

U kunt gebruik maken van de volgende tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Deze website maakt gebruik van Gravatar avatars. Voor uw eigen Gravatar avatar kunt u registreren op Gravatar.