Alan Rusbridger (The Guardian): Content afschermen is dood in de pot
Gisteren sprak Alan Rusbridger, hoofdredacteur van The Guardian, in Londen de jaarlijkse Hugh Cudlipp Lecture uit. Met interesse kijkt men bij The Guardian naar de experimenten van Rupert Murdoch met betaalde toegang voor nieuwswebsites, maar voor Rusbridger is een paywall geen optie. Het afwimpelen van zoekmachines en het tegenhouden van het gratis bezoek resulteert in geslotenheid voor de buitenwereld. De schouderophalende stelling van Murdoch ‘It is better to have fewer people to our websites – who pay’ zet kranten op achterstand. Openheid en betrokkenheid hebben op internet immers de plaats ingenomen van monopolisme en autoriteit.
Rusbridger verwacht dat online nieuws uiteindelijk, ondanks alle experimenten, gratis zal blijven. Alleen voor specialistische content en voor het gebruik van platforms zoals mobiel acht hij betaalmodellen kansrijk.
Iedereen kan uitgeven
Op het web is iedereen uitgever geworden: overheden, bedrijven, onderzoeksinstellingen, wetenschappers en hobbyisten kunnen allemaal hun eigen content publiceren en ernaar linken. Nieuwsorganisaties zijn onderdeel van deze atmosfeer waarin kennisdelen centraal staat. Maar welke rol moeten kranten innemen? The Guardian streeft naar openheid: ‘weave yourself into the fabric of the web‘. In 2009 resulteerde dat in een bezoekersgroei van 40 procent ten opzichte van 2008. Topprestaties werden geleverd door typische journalistieke rubrieken als milieu (+ 137 procent), technologie (+ 125 procent) en kunst en design (+ 84 procent).
Journalistiek of verdienmodellen?
Journalistiek moet centraal staan, niet verdienmodellen, stelt Rusbridger:
“If you think about journalism, not business models, you can become rather excited about the future. If you only think about business models you can scare yourself into total paralysis.”
Dit is de kern van het verwijt dat Rusbridger maakt aan Rupert Murdoch. Er kunnen goede zakelijke redenen zijn voor het oprichten van een paywall, maar uit journalistiek oogpunt is het de dood in de pot. Kranten die geslotenheid verkiezen boven openheid dreigen zich slaapwandelend in de vergetelheid te manoeuvreren. Online uitgeven is niet ‘publiceren op het web’, het is ‘onderdeel uitmaken van het web’. Het vraagt een antenne voor de manier waarop mensen zich uitdrukken, waarop de maatschappij georganiseerd is. Het internet speelt daarbij een onvervangbare rol. Praten over ‘de digitale trend’ doet tekort aan de verschuiving die online media veroorzaken, aldus Rusbridger:
“It’s not a ‘digital trend’. It’s a trend about how people are expressing themselves, about how societies will choose to organise themselves, about a new democracy of ideas and information, about changing notions of authority, about the releasing of individual creativity, about resisting the people who want to close down free speech.”
Afbeelding: journalism.co.uk/Wordle
Gerelateerde berichten:
- The Virtual Revolution: BBC heeft het begrepen
- Balkenende: “Traditionele krant heeft zeker toekomst”
- Mediamagnaat Murdoch wil geld zien voor content
- Rupert Murdoch: It is better to have fewer visitors – who pay
- Chris Thorpe (The Guardian): Sluit developers niet op in de kelder
Trefwoorden: Alan Rusbridger, journalistiek, murdoch, open platform, paywall, Rupert Murdoch, The Guardian


[...] anno 2010? ‘Weave yourself into the fabric of the web’ noemde Rusbridger dat eerder. Niet content ‘op het web plaatsen’, maar zorgen dat je content [...]
[...] Alan Rusbridger (The Guardian): Content afschermen is dood in de pot – Hugo Louter Een van de bedrijfstakken waarin bijzonder veel aan de hand is op het moemnt, is de uitgevers wereld. En met tyconen van de oude stempel als Rupert Murdoch die zijn content van Google wil afschermen, zal dat nog wel voortduren [...]
[...] waar consumenten zijn en gebruikmaken van de standaarden die consumenten gebruiken. Net zoals bij The Guardian begrijpt men dat ‘publiceren op internet’ plaats moet maken voor ‘deel uitmaken van [...]
[...] anno 2010? ‘Weave yourself into the fabric of the web’ noemde Rusbridger dat eerder. Niet content ‘op het web plaatsen’, maar zorgen dat je content [...]
Laat een reactie achter!
Business »
Elsevier. Je moet jezelf door je voet schieten!
Volgens Elsevier (voorheen Elsevier Science) is de toegang tot wetenschappelijke informatie groter dan ooit en de prijs per artikel lager dan ooit.
Daar is geen speld tussen te krijgen, maar desondanks zijn er duizenden wetenschappers …
Redactie »
Creëer, zoek en filter
In de overdaad van aanbod aan online content vertrouwen we op mensen of merken om een selectie te maken uit de beschikbare content, deze samen te vatten en te duiden. ‘Mensen en merken zijn de nieuwe filters’.
Jouw expertise vergroot je door de behoefte van jouw doelgroep te voeden met een unieke selectie van content die jij in staat bent te filteren en te duiden. Hoe vind je daarbij de juiste focus?
Social media »
Social share: effecten in kaart gebracht
De rol van social media binnen online publishing is niet meer weg te denken. Bezoek wordt meer en meer gegenereerd via sociale netwerken en reacties op artikelen verschijnen op Twitter en Facebook, niet meer op …
Techniek »
De SEO succesformule
Bedrijven die online geld verdienen zijn sterk afhankelijk van het aantal bezoekers op hun site. Een stijging of daling van het aantal bezoekers kan direct gevolgen hebben voor de inkomsten. Om het aantal bezoekers vanuit …
Trends »
Nederlandse internetbureaus duiden trends
Platform Internet Bureaus Nederland is de branchevereniging van de grootste internetbureau’s van Nederland. PIBN vroeg haar leden welke belangrijke trends zij de komende tijd verwachten. Op Publishr een samenvatting.
Archief
Blogroll
Thema's
Willekeurige berichten
Laatste video
nieuwste berichten
Laatste reacties
Top 10 artikelen
Realisatie door Liones | Berichten (RSS) | LinkedIn Group: Online Publishing NL | Functioneel Ontwerpen, alles over FO's | Technisch Ontwerp, alles over TO's